První díl HJ Grand prix vyhráli Wang a Tabashnyk

Ve festival rekordů, zejména v kategorii žen, se proměnil první díl High Jump GRAND PRIX v Hustopečích. Mezi ženami triumfovala Ukrajinka Tabashnyk výkonem 199 cm. Mezi muži pak Číňan Wang Yu pokořil laťku ve výši 230 cm. Seriál moravských výškařských mítinků pokračuje v úterý 29. ledna 2019 v Třinci na Beskydské laťce.
Ženy předvedly v Hustopečích opravdu nevídanou podívanou. Hned devět se jich přeneslo přes 191 cm. Mezi nimi i česká skokanka Michaela Hrubá, která si vylepšila letošní osobní maximum a potvrdila svůj start na halovém ME v Glasgow. Její pokusy na 194 cm nebyly vůbec beznadějné a tak se máme v Třinci na co těšit. Míša zde skáče velmi ráda a netají se tím, že by chtěla opět zlepšit svůj nejlepší letošní výkon. V Hustopečích Hrubá nakonec skončila na 6. místě. Před ní se dostala pětice skokanek. Pátá Italka Alessia Trost a čtvrtá Svetlana Radzivil z Uzbekistánu zdolalay shodně výborných 194 cm, ale na medailové  pořadí tot tentokrát nestačilo. K tomu bylo potřeba zdolat alespoň 197 cm. To se podařilo sympatické Morgan Lake z Velké Británie, která skončila celkově třetí. Ještě o dva centimetry výše se dostaly dvě Ukrajinky. Teprve sedmnáctiletá Yaroslava Mahuchick výkonem 199 cm vyrovnala juniorský světový rekord. Stejná výška, ale lepší zápis, vynesl na nejvyšší stupínek a zároveň do čela HJ Grand Prix Katerynu Tabashnyk. Předvedené výkony v Hustopečích dávají tušit, že se na Beskydské laťce můžeme dočkat skvělé soutěže žen. Vždyť téměř všechny favoritky budou v sérii pokračovat i v Třinci. Chybět bude pouze mladá Ukrajinka Mahuchikh, kterou nahradí její neméně dobrá krajanka Oksana Okuneva, která se může pochlubit osobním rekordem 198 cm a také čtvrtým místěm na halovém ME v Bělehradě 2017 nebo loňským 10.místem na ME v Berlíně.
Nesmírně dlouhá soutěž žen ovlivnila i výkony kategorie mužů. Jediný, kdo dokázal zdolat 230 cm byl Číňan Wang Yu, který vyhrál před Britem Chrisem Bakerem. Ten, stejně jako třetí Luis Castro Rivera z Portorika, zdolal 226 cm. První dva jmenovaní však budou v Třinci chybět. Nahradí je mladý polský reprezentant Norbert Kobielski a u nás velmi populární Jamal Wilson z Baham. Tomu se vždycky více dařilo v hale jak na dráze. Jeho osobní rekord je 231 cm z loňského roku a určitě bude na Beskdské laťce patřit mezi favority na celkové prvenství. Souboj o nejlepšího muže HJ Grand  Prix bude mnohem vyrovnanější než u žen. Laťku ve výši 226 cm totiž překonali i náš Martin Heindl, Řek Baniótis, Rus Ivanyuk a také hlavní favorit Sylwester Bednarek z Polska. Můžeme se proto těšit na skvělou a napínavou podívanou na Beskydské laťce. Hlavní program ve Werk aréně začíná v úterý 29.1.2019 již v 16 hodin soutěží žen. Celý program moderuje olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle spolu s Jackem Přibáněm.
 
 
 

 

 

 

 Generální partneři:

 

 

      

 

 

   Hlavní partneři:

 

    

 

   

 

 

 

 

                                

 

 

        

 

 

 

 

 

,